• 25 maja 1960 r. wmurowano kamień węgielny i nadano szkole imię Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Wiosną 1961 r. powołano panią Elżbietę Salm na pierwszego dyrektora 164. Uroczyste otwarcie szkoły, w którym brali udział przedstawiciele ówczesnych władz oświatowych, nastąpiło 1 września 1961 roku. Rozpoczął się pierwszy rok szkolny w 164.

W latach 1961 - 1970 nasza szkoła otrzymała sztandar, rozpoczęły działalność drużyny harcerskie, a spółdzielnia mieszkaniowa "Osiedle Młodych" została sponsorem i opiekunem szkoły oraz harcerzy. W tych początkowych latach rozpoczęły się też nasze tak liczne zawsze sukcesy sportowe: uczniowie zdobywali czołowe miejsca w zawodach lekkoatletycznych, w grach zespołowych (koszykówka, piłka ręczna, piłka nożna). Nasz szczep harcerski odwiedził sam Aleksander Kamiński. Ponadto placówka stała się szkołą ćwiczeń dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Nawiązała również współpracę z nauczycielami z Lipska.

Lata 1971 - 1980 to okres bardzo prężnej działalności szczepu "Błękitne Berety" oraz sukcesów sportowych i dydaktycznych. Mieliśmy laureatów konkursów wiedzy o sztuce i wiedzy obywatelskiej, nasi uczniowie zdobywali tytuły mistrzowskie i medale w zawodach pływackich, turniejach piłki ręcznej i turnieju szachowym. Szkoła stała się centrum wypoczynku zimowego, powstał Klub Turystyczny, uczniowie i drużyna harcerska brali udział w akcjach "Dzieci dzieciom" (pomoc dla Domów Dziecka) oraz w zbiórkach pieniężnych na renowację zabytków Krakowa oraz budowę Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

W latach 1981 - 1990 wprowadziliśmy nowatorskie metody nauczania w klasach młodszych. Zajęliśmy II miejsce w telewizyjnym programie "Wszyscy na start". Zanotowaliśmy wielkie sukcesy w zawodach sportowych. W piłce nożnej zdobywaliśmy złote, srebrne i brązowe medale w rozgrywkach na różnych szczeblach (od dzielnicowego po ogólnopolski). Ponadto święciliśmy tryumfy w tenisie ziemnym (2 razy złote medale naszych drużyn w Olimpiadzie Młodzieży Szkolnej), w tenisie stołowym, w turniejach szachowych i lekkoatletycznych. Nasi uczniowie byli laureatami konkursów poetyckich, matematycznych, fizycznych, chemicznych, geograficznych i wiedzy o sztuce. Nawiązaliśmy współpracę z Międzywydziałowym Studium Pedagogicznym Politechniki Łódzkiej w zakresie chemii oraz kontynuowaliśmy współpracę z Uniwersytetem Łódzkim (filologia polska, nauczanie początkowe, chemia).

W latach 1990 - 2000 rozpoczęliśmy współpracę z Danią. Uruchomiona została pracownia komputerowa i powstała pierwsza klasa autorska. Nasza uczennica Hanna Wosik otrzymała stypendium Prezydenta RP. Powstał Uczniowski Klub Sportowy "Karolew SP 164", który kilkakrotnie wygrywał turnieje piłki nożnej. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Dziecięcy Festiwal Piosenki Europejskiej dla całego województwa, który przetrwał do dnia dzisiejszego, nadal cieszy się wysoką renomą i ujawnił już wiele talentów wokalnych. Nasi uczniowie zdobywali laury w konkursach matematycznych, biologicznych, muzycznych, historycznych, polonistycznych i wiedzy o sztuce. Kontynuowaliśmy współpracę z Uniwersytetem Łódzkim, a nawiązaliśmy z Akademią Medyczną. Zostaliśmy przyjęci do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Uruchomiliśmy świetlicę profilaktyczną, do zajęć dydaktycznych włączyliśmy program regionalny "Nasza Mała Ojczyzna" oraz realizowaliśmy program ekologiczny, współpracując z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Lata 2001 - 2010 nadal nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych, recytatorskich, zawodach sportowych oraz konkursach muzycznych i plastycznych. W 2001 roku dzięki pomocy hufca "Zgierz" nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Maniewiczach na Ukrainie. Każdego roku nasza delegacja udaje się w listopadzie po Ogień Niepodległości na cmentarz w Kostiuchnówce. Dzieci polskie i ukraińskie odwiedzają się każdego roku, latem wspólnie wypoczywają na koloniach w Grotnikach. Szkoła pozostaje szkołą promującą zdrowie, dużą wagę przywiązujemy do programów ekologicznych. Każdego roku odbywa się Dziecięcy Festiwal Piosenki Europejskiej, Mikołajkowy Turniej Gier Różnych,Kiermasz Świąteczny, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Ziemi, Walentynki, Dzień Wiosny, konkurs Omnibus, Dzień Sportu i wiele innych imprez, które stały się już wizytówką naszej szkoły. Właśnie zakończyliśmy kilkuletni program "Comenius", podczas realizacji którego nawiązaliśmy współpracę ze szkołami we Włoszech, Niemczech, Rumunii i na Malcie. Na terenie szkoły organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, reprezentantami różnych kultur, zawodów lub organizacji społecznych. Posiadamy doskonale wyposażoną pracownię komputerową MEN.

Lata 2011 - ... Nasi uczniowie odnoszą liczne sukcesy muzyczne. Byliśmy z nich bardzo dumni, gdy śpiewająco reprezentowali naszą szkołę w Filharmonii. Przygotowywali się do tych występów bardzo pilnie pod okiem p. Ewy Woźniak i nie zawiedli. Dzięki swojej ciężkiej pracy i talentom zostali zapamiętani i zaproszeni na kolejne występy. Nasza Szkoła działa nie tylko na terenie osiedla. Nasze przyjąźnie sięgają aż za granice kraju. Na Ukrainie, w mieście Maniewicze mamy naszą szkołę partnerską, z którą organizujemy wymianę młodzieży podczas cyklicznych wzajemnych wizyt. Spotykamy się nie tylko w ramach programu "Dalekie i Bliskie Przyjaźnie", ale także podczas wakacji, oraz w ramach wyjazdów po Ogień Niepodległości z okazji obchodów Święta 11 Listopada. Wyjazdy są finansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Senatu RP.

Najbardziej znani absolwenci SP 164
          Artur Partyka - medalista olimpijski w skoku wzwyż